Leasing maszyn rolniczych - szansa na rozwój gospodarstwa rolnego.

Leasing maszyn rolniczych – szansa na rozwój gospodarstwa rolnego.

Prasóweczki

Rolnictwo to jedna z najstarszych działalności, którą zajmują się ludzie – jego historia sięga nawet czasu określonego mianem „przed naszą erą” – początki rolnictwa datuje się na neolit, czyli okres przypadają od 10 000 do 3000 lat przed naszą erą. Nic w tym dziwnego – rolnictwo pozwala zaspokoić jeden z podstawowych ludzkich instynktów, jakim jest głód. Mimo upływu czasu oraz szerokiemu rozwojowi ludzkości rolnictwo nadal pozostaje jednym z najważniejszych sektorów gospodarki większości krajów na świecie.

Leasing maszyn rolniczych – szansa na rozwój gospodarstwa rolnego

Rozwój przemysłu i technologii odcisnął na rolnictwie swoje piętno – obecnie większość gospodarstw rolniczych należy do tak zwanej gospodarki rolnej intensywnej, cechującej się wysokim stopniem mechanizacji oraz używanej technologii i sporym obszarem rolnym przypadającym na jedno gospodarstwo rolne, a co za tym idzie dużej rentowności takich gospodarstw rolniczych.

Wysoki stopień mechanizacji wielu gospodarstw rolnych to doskonała sposobność rozwoju dla firm specjalizujących się w wytwarzaniu maszyn rolniczych. Na rynku takich sprzętów jest jednak spora konkurencja, przede wszystkim za sprawą firm będących na rynku już od dłuższego czasu – ich doświadczenie oraz wieloletnie tradycje są skuteczną zachętą dla wielu rolników, którzy chętnie decydują się na ich maszyny rolnicze. Jedną z takich firm jest amerykańska spółka Deere & Company, która na rynku maszyn rolniczych istnieje już od 1837 roku i od tego czasu nieustannie plasuje się w czołówce tego typu koncernów. Firma została założona przez Johna Deere, prostego kowala z Grand Detour w llinois, który pragnął stworzyć maszyny, które znacznie ułatwią pracę rolnikom oraz pomogą uczynić ich pracę bardziej wydajną.

Pierwszym produktem firmy opatentowanym przez samego założyciela koncernu był samooczyszczający się pług, który niezwykle dobrze sprawdzał się jeśli chodzi o amerykańskie warunki i rodzaj gleby występującej na większości tamtejszych terenów. Obecnie do sprzętu produkowanego przez koncern zaliczają się między innymi ciągniki kołowe, kombajny zbożowe, prasy zwijające stałokomorowe i zmiennokomorowe, opryskiwacze i kosiarki rolnicze. Od niedawna firma wytwarza także maszyny ogrodowe, na przykład kosiarki czy maszyny komunalne. Firma należy do najstarszych firm przemysłowych z tak ogromną tradycją w Stanach Zjednoczonych. Obecnie należy też do liderów w technologii rolnej – firma działa w ponad 130 krajów świata oraz zatrudnia około 50 000 tysięcy pracowników. W Polsce przedstawiciele firmy mają siedziby w każdym województwie oraz większych miastach, co znacznie ułatwia popularność maszyn produkowanych przez ten koncern, a także dostęp do serwisów i sklepów oferujących części zamienne w razie ich awarii bądź naprawy. Maszyny rolnicze oferowane na rynku przez koncern Johna Deere posiadają charakterystyczne zielone i żółte kolory oraz logo skaczącego jelenia, którym jest oznakowana każda maszyna.

Jednym z najpopularniejszych sposób na zakup maszyn rolniczych jest obecnie opcja leasingu – większość czołowych firm oferujących dogodne warunki finansowania dla rolników ma taką opcją w swojej ofercie. Leasing pozwala zminimalizować wkład własny (kapitał), a także niesie ze sobą szereg korzyści płynących z możliwości rozliczenia podatku VAT na leasing oraz ewentualnej optymalizacji obciążeń podatkowych osoby, która z niego skorzysta.

Leasing na maszyny rolnicze polega praktycznie na tym samym, co leasing samochodu osobowego czy samochodu ciężarowego. Leasingodawca (zwany także finansującym) dzierżawi, czyli wynajmuje drugiej stronie (w tym przypadku rolnikowi, który się leasingobiorcą) określony w odpowiedniej umowie przedmiot na określonych zasadach. Leasingobiorca zobowiązany jest do terminowego uiszczania rat leasingowych w określonej przez obie strony kwocie, a także najczęściej do uiszczenia tak zwanej opłaty wstępnej, która jest częścią zainwestowanego przez rolnika kapitału.

Na rynku znajduje się wiele firm oferujących leasing maszyn rolniczych (przede wszystkim maszyn rolniczych uznawanych za najlepsze na rynku rolnym oraz używanych przez właścicieli gospodarstw rolniczych na całym świecie, między innymi produkowanymi przez wspomniany wcześniej koncern Johna Deere) – ofertę poszczególnych firm można znaleźć chociażby w internecie, jak i gazetach bądź broszurach traktujących o rolnictwie i specyfice jego rozwoju. Jedną z firm, które oferują leasing na maszyny rolnicze jest chociażby Kredytum.pl S.A. – jedna z wiodących firm finansowania różnego typu działalności, w tym także branży rolniczej. Oferuje ona szeroki dostęp do różnego typu pomocy dla rolników, w tym właśnie leasingu, a oprócz tego dogodnej oferty kredytowej, chwilówek czy pożyczek pod zastaw. Warto zapoznać się z proponowaną przez firmę ofertę oraz skorzystać z pomocy fachowców, którzy przedstawią nam właściwości płynące z tego typu rozwiązania.

Leasing na maszyny rolnicze to szansa na rozwój wielu gospodarstw rolnych – zarówno tych początkujących, jak i tych, które są w stanie głębokiego rozkwitu. Profesjonalne maszyny pozwalają na znaczne zmniejszenie nakładu pracy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i produktywności gospodarstwa rolnego, a co za tym idzie zwiększenia dochodu, jaki ono przynosi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments