Lombard dzisiaj, a zamiana prawa

Lombard dzisiaj, a zamiana prawa

Aktulności

Prowadzę mały lombard w Częstochowie i doszły mnie słuchy, że nasze prawo ma się doczepić do tego, co lombardy dziś oferują. Chodzi tutaj o zmiany prawne oraz o warunki, które taka działalność musi spełniać. Jest to trochę kłopotliwe, bo jak to zwykle w naszym kraju nic nie patrzy na to, co robi się ludziom. Liczą się pieniądze i nic więcej.

Lombard dzisiaj, a zamiana prawa

O co chodzi?
O zmiany w ustawie, które nie są zbyt dobre.
Jako że lombard to działalność pożyczkowa, musi on zacząć spełniać kilka warunków.
Artykuł 59 zacznie mówić nam, że instytucja pożyczkowa może prowadzić działalność wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo jako spółka akcyjna. Dalej czytamy, że minimalny kapitał takiej instytucji pożyczkowej musi wynosić 200 000 tysięcy złotych! Ten kapitał zakładowy może być pokryty wyłącznie wkładem pieniężnym, a środki na pokrycie go nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub z jakichś źródeł nieudokumentowanych. Dodatkowo osoba, członek zarządu może być tylko osoba, która nigdy nie miała żadnych problemów z wiarygodnością, mieszaniem obrotem gospodarczym, pieniężnym i papierami wartościowymi albo inne przestępstwo skarbowe. O ile to ostatnie jest logiczne, tak te dwa pierwsze widzę ze swojej perspektywy bardzo słabo.
Co grozi jeśli będę chciał dalej po swojemu?
Przyjdą panowie i powiedzą mi, że grozi mi 2 lata więzienia oraz grzywna w wysokości 500 000 tysięcy złotych!
I co ja teraz mam zrobić?
Nie wiem. To moje jedyne źródło utrzymania, a dochód z tego wcale nie zapewnia mi corocznych wakacji na wybrzeżu w Los Angeles. Starcza na rachunki, na zachcianki dzieci i przetrwanie. Czasem znajdą się jakieś drobniaki, żeby odłożyć, ale na pewno nie znajdę nagle 200 000 tysięcy złotych, które będą mi potrzebne na dalsze funkcjonowanie.
Przecież i tak ledwo funkcjonuję.
Bo tu się nie da zarobić. Za mało ludzi przychodzi, często z rzeczami, które nie są za dużo warte.
Mam dwie opcje: zamknąć to wszystko albo dołączyć do jakiejś sieci lombardów w naszym kraju. No może trzy: mogę jeszcze iść okraść bank i spróbować nie dać się złapać. Wtedy bez problemu spełnię wszystkie warunki i otworzę inne punkty w innych miastach.
Ale wróćmy na ziemię.
Właściciel lombardu ulicę dalej pisał mi ostatnio, że zastanawia się nad dołączeniem do spółki Polski Lombard – www.polskilombard.pl. Bo ponoć dzwonił i rozmawiał i wszystko wydaje się być w porządku. Do tego spełniają już dawno wszystkie warunki i będzie można bez żadnego problemu i stresu prowadzić biznes. No i będzie darmowa reklama. Zaproponował mi nawet połączenie biznesu i stworzenie jednego punktu, co by pomogło zmieść konkurencję w okolicy – hehe.
Ale wróćmy na ziemię.
Nie wiem, co zrobię. Rozpatrując się w sieci i wykonując kilka telefonów najbliżej mi właśnie do dołączenia do nich. Może to i faktycznie dobry pomysł? Mają dobre opinie, a ludzie którzy o nich piszą są zadowoleni.
Ustawa wchodzi, a ja muszę się pośpieszyć.
Jak usłyszycie, że ścigają kogoś, kto okradł kilka banków pod rząd i służby mundurowe sparaliżowały pół miasta, to będziecie wiedzieć o kogo chodzi.

Pozdrawiam.

zobacz również Lombard online

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments