Podsumowanie tegorocznych zbiorów rolników

Podsumowanie tegorocznych zbiorów rolników

Aktulności artykuły

Rolnictwo jest bardzo ważnym sektorem gospodarki. Praca w rolnictwie jest bardzo trudna oraz odpowiedzialna. Praca rolników powinna być wspierana przez państwo. Dodatkowo rolnictwo należy do sektorów gospodarki o dużym wpływie na środowisko naturalne oraz ma istotny wpływ na zdrowie. Gospodarka rolna pełni trzy funkcje:

Podsumowanie tegorocznych zbiorów rolników

 

Przestrzenną, czyli przekształcanie krajobrazu naturalnego w rolniczy,
Ekonomiczną, czyli produkcję żywności, pasz oraz wytwarzanie surowców dla przemysłu przetwórczego,
Społeczną, czyli zapewnienie społeczeństwu miejsc pracy.

Na warunki rozwoju rolnictwa składają się warunki przyrodnicze oraz pozaprzyrodnicze. Praca rolnika głównie jest zależna od pogody. Warunki przyrodnicze, które decydują o rozwoju rolnictwa to:

Warunki klimatyczne, czyli ilość opadów atmosferycznych, temperatura powietrza, długość okresu wegetacyjnego. Różne rośliny wymagają różnych warunków termicznych oraz wilgotnościowych.
Warunki wodne, czyli ilość wilgoci jaką potrzebują rośliny. W przypadku gdy na obszarze jest sucho to uprawa niektórych roślin jest nie realna.
Ukształtowanie terenu, czyli najlepiej gdy są tereny równinne lub pagórkowate o łagodnych stokach, ponieważ najbardziej sprzyjają rolnictwu.
Gleby, jest to ważny czynnik ,który decyduje o rodzaju uprawianych roślin oraz wielkości plonów.

Ważne są także warunki pozaprzyrodnicze, czyli:

Struktura wielkości gospodarstw, czyli czynnik który decyduje o tym, czy można zainwestować w mechanizację oraz rozbudowę,
Nawożenie,
Nawadnianie,
Zasoby ludzkie,
Mechanizacja rolnictwa,
Polityka rolna państwa,
Forma własności gospodarstw.

Powyższe ukazane czynniki są bardzo ważne dla każdego rolnika. Chociaż główny czynnik powodzenia to pogoda, ponieważ pogoda decyduje o tym, jakie będą zbiory. Na przykład tegoroczne zbiory owoców wynoszą ok. 3,6 milionów ton, a to daje w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2 % mniejszy zbiór owoców. W przypadku owoców z krzewów oraz plantacji jagodowych zbiory wynoszą ponad 0,5 miliona ton, czyli mniej o 10 % niż w roku 2014. Warunki wegetacji oraz kwitnienie przebiegało bez zakłóceń. Należy także wziąć pod uwagę, że susza na początku lipca spowodowała, że zmniejszyła się liczba zebranych jabłek. Niskie plony zostały zauważone w sadach przydomowych oraz plantacjach nieposiadających systemu nawadniania. Zbiory na przykład jabłek wynoszą około 3150 tysięcy ton, gruszek na ok. 70 tysięcy ton, czyli mniej niż w ubiegłym roku. Śliwka także została oceniona na niższym poziomie niż w ubiegłym roku, a zbiór wyniósł około 90 tysięcy ton. Zbiory wiśni wyniosły około 177 tysięcy ton, czereśni około 49 tysięcy ton. Pozostałe gatunki owoców z drzew dały plon ponad 21 tysięcy ton. Zbiory owoców z drzew oszacowano na poziomie 3,6 milionów ton, co daje wynik niższy niż w ubiegłym roku. Tegoroczne warunki dla krzewów były bardziej niekorzystne niż dla drzew. Zbiory porzeczek czarnych zostały oszacowane na około 120 tysięcy ton, a zbiory porzeczek czarnych i kolorowych razem na około 160 tysięcy ton. Plon malin został oszacowany na około 80 tysięcy ton, truskawek na ponad 200 tysięcy ton, agrestu na około 12,5 tysięca ton. Łączny zbiór owoców jagodowych szacuje się na niewiele, bo ponad 0,5 miliona ton, co daje wynik niższy o 10 % w stosunku do roku 2014. Warunki wegetacji okazały się także niekorzystne dla ziemniaków Opady deszczu w czerwcu oraz w lipcu poprawiły stan plantacji ziemniaków. Dodatkowo w bieżącym roku nastąpił niewielki wzrost powierzchni uprawy ziemniaków. W bieżącym roku zbiory ziemniaków dały wynik wyższy w stosunku do roku ubiegłorocznego. Notowane opady deszczu poprawiły także stan plantacji oraz miały korzystny wpływ na uprawę tej rośliny. Rzepak ozimy gorzej przezimował w stosunku do roku 2015. Największe starty zimowe zostały odnotowane w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Na obszarze kraju do zaorania zakwalifikowano ok. 16 % powierzchni, a w 2015 około 0,3 %. Wegetacja rzepaku podczas wiosny przebiegła bez problemów.

Uprawa rzepaku zmniejszyła się w stosunku do ubiegłego roku o około 15 %, a szacowano, że będą mniejsze o 19 %. Także dla zboża był to trudny rok. Duże opady w lipcu oraz sierpniu spowodowały opóźnienie prac. Dodatkowo jakość ziarna uległa pogorszeniu. Na przykład w województwie podlaskim żniwa dobiegły końca, ale były bardzo trudne związku z pogodą. Według Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, 19 sierpnia na polach było jeszcze 90 procent ozimin oraz 60 procent zbóż jarych. Rolnicy z Pomorza zauważają, że tegoroczne żniwa były trudne w stosunku do lat ubiegłych. Poprzednie lata dawały możliwość zaplanowania każdego dnia. Produkcja warzyw gruntowych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało oszacowane na poziomie o 16 % wyższym od ubiegłorocznego, czyli na ok. 4,4 milionów ton. W stosunku do roku ubiegłego przewiduje się wzrost plonów warzyw gruntowych. Produkcję kapusty ocenia się na ponad 17 % więcej niż w 2015 roku, a kalafiorów o 18 % więcej niż w ubiegłym roku. Zbiory marchwi i buraków zostały oszacowane na poziomie 16 % wyższym niż w ubiegłym roku. Cebulę przewiduje się na poziomie 13 % większym niż w ubiegłym roku, pomidory szacuje się o 8 % więcej niż w 2015 roku, a ogórków o 18 % więcej. Według Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zbiory warzyw spod osłon obniży się o 1,2 % w stosunku do 2015 roku. Zbiory pieczarek będą wyższe niż w 2015 roku o ponad 3 %. Na wszystkie powyższe dane liczbowe odnośnie zbiorów miała wpływ pogoda. Pogoda jest ważnym czynnikiem roślin, ale jest jeszcze inny istotny czynnik. Jest nim finansowanie dla rolnictwa. Rolnik musi mieć finansowanie, aby móc efektywniej prowadzić swojego gospodarstwo.

Dlatego warto dofinansować swoje gospodarstwo rolne. Kredyt w sytuacji gdy coś musimy zrealizować na przykład naprawę może okazać się bardzo ważny oraz pomocny. Niestety kredyt dla rolnika w banku może być często trudny do uzyskania, a czasami nawet czasochłonny. A przecież rolnikowi zależy na czasie. Obecnie banki nie myślą o pomocy dla rolników w takim zakresie jak oferuje to portal www.kredyt-dla-rolnika.pl W celu zaś otrzymania gotówki należy wejść na wspomnianą stronę, wypełnić formularz i czekać na kontakt ze strony firmy. Poprzez wspomnianą stronę mamy gwarancję otrzymania oferty bez zbędnych formalności i skomplikowanych procedur. Dodatkowo otrzymamy wsparcie ze strony konsultanta w procesie pozyskiwania finansowania, co spowoduje, że nie będziemy musieli przeżywać stresu związanego z formalnościami. Oferta prezentowana na stronie internetowej jest także dostępna dla osób, które figurują w Biurze Informacji Kredytowej z negatywną historią. Dodatkowa gotówka może stanowić idealne wsparcie dla rolnika w jego gospodarstwie rolnym także w przypadku gdy plony są niskie. Podsumowując rolnictwo to bardzo trudna praca, która wymaga wiedzy, odpowiedzialności oraz pieniędzy. Ostatnia rzecz, czyli pieniądze obok pogody stanowią bardzo ważny czynnik decydujący o sukcesie w rolnictwie. Dofinansowanie naszego rolnictwa pozowli nam konkurować z innymi gospodarstwami oraz zdobyć nowych klientów, dlatego należy skorzystać z możliwości finansowania rolnictwa, które oferuje strona www.kredyt-dla-rolnika.pl Ta inwestycja na pewno nam się zwróci.Wystarczy tylko spróbować.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments