Postaw na eko!

Postaw na eko!

Prasóweczki

Czym jest ekorolnictwo – Dawniej istotnym elementem rozwoju rolnictwa na danym obszarze były czynniki przyrodnicze. Z czasem ludzie zaczęli wymyślać coraz to doskonalsze maszyny rolnicze, sposoby uprawy ziemi, metody użyźniania gleby itd. Obecnie stopień mechanizacji rolnictwa jest bardzo wysoki, ale niestety stopień chemizacji również wzrasta. Wiele gospodarstw zrezygnowało ze stosowania nawozów naturalnych na rzecz tych sztucznych.

Postaw na eko!

Na szczęście pojawiła się alternatywa dla tej niebezpiecznej tendencji, a mianowicie ekorolnictwo, czyli takie, które jest jak najbardziej w zgodzie ze środowiskiem. Polega ono na stosowaniu naturalnych środków, dbałości o przyrodę i ludzkie zdrowie.

Zasady ekorolników

Pomimo tego, iż nawozy sztuczne zapewniają dobre zbiory, a hormony i antybiotyki dają hodowcom więcej mięsa, ekorolnicy rezygnują z korzystania z tego typu środków. Niedopuszczalne są również modyfikacje genetyczne. Konsekwencje spożywania GMO nie są jeszcze dokładnie znane, ale nie można łudzić się, że jest to całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Ekorolnicy stosują także dłuższe cykle płodozmianowe, używają narzędzi, które nie wyrządzają szkód glebie, a wręcz poprawiają jej stan, zwierzęta zaś karmione są naturalną paszą i chowane w systemie ściółkowym. Stawiają na ciągłe dokształcanie się, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Starają się mieć naturalne źródło wody oraz warunki do bytowania zwierząt (przede wszystkim ptaków) zjadających szkodniki. Wiedzą także, że kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór uprawianych roślin.

Wiele zalet ekorolnictwa

Główną korzyścią płynącą z tego typu rolnictwa jest oczywiście mniejsze zanieczyszczenie środowiska, a co za tym idzie, lepsze warunki dla organizmów żywych, które często giną z powodu ścieków i odpadów np. po nawozach stucznych. Oczywiście żywność z ekologicznych gospodarstw jest o wiele zdrowsza i smaczniejsza. Spożywając ją, nie faszerujemy się antybiotykami, hormonami i różnymi innymi szkodliwymi substancjami. Poza tym nieprawdą jest, że ekorolnictwo nie przynosi korzyści rolnikom. Przede wszystkim istnieje możliwość uzyskania dotacji unijnych, dopłat od państwa lub korzystnych pożyczek i kredytów. Poza tym coraz więcej firm, sklepów, ale i klientów prywatnych woli zapłacić więcej, ale orzymać wysokiej jakości ekologiczne produkty. Niektórzy mają jeszcze inny pomysł na sukces, a mianowicie gospodarstwo agroturystyczne. Często oferują rodzinom i grupom zorganizowanym noclegi, zajęcia i warsztaty, zwiedzanie gospodarstwa. Dla dzieciaków wielką frajdą jest wydojenie krowy, jazda konna, podlewanie roślin itd., a rodzice dość chętnie płacą za taką formę spędzania czasu. Rolnicy uwierzyli, że mogą z tego zrobić prawdziwy agrobiznes.

Leasing dla rolnika

Ekorolnicy coraz częściej decydują się na leasing, czyli tzw. pożyczanie sprzętu za określoną opłatą. Można nazwać to swego rodzaju dzierżawą. Jest to korzystne dla rolników, ponieważ finansowanie można uzyskać bardzo szybko, leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową i nie wymaga badania dochodów. Warto rozważyć taką formę finansowania.

Ekorolnictwo przyszłością

Niektórym zapewne ekorolnictwo nadal wydaje się nieopłacalne, ale to właśnie ono jest najbardziej przyszłościowe. Ekologia odgrywa coraz większe znaczenie, ludzie oczekują zdrowych produktów, nie chcą już się truć. Świadomość społeczeństwa jest coraz wyższa. W szkołach nawet kilkuletnie dzieci poznają zasady ekologii. Za jakiś czas trudno będzie przekonywać ludzi do kupna mięsa, które zawiera antybiotyki. Warto więc zainwestować, a za kilka lat cieszyć się, że postawiło się na ekorolnictwo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments