Uroki zawodu rolnika oraz jego związek z ekonomią

Uroki zawodu rolnika oraz jego związek z ekonomią

Prasóweczki

Powoli kończy się czas żniw w bieżącym roku, który nie był łaskawy dla wielu rolników utrzymujących się jedynie z uprawy pola oraz hodowli zwierząt. Intensywne opady deszczu przeplatane upalnymi dniami z wielu plonów uczyniły istne pobojowisko i zniszczyło sporą część upraw. Czas żniw również był niezbyt przyjazny dla rolników, szczególnie tych posiadających wielohektarowe pola uprawne, które wymagają nawet tygodniowego nakładu pracy wielu osób.

Uroki zawodu rolnika oraz jego związek z ekonomią

Opady deszczu przerywały żniwa oraz znacznie utrudniały zebranie całych plonów. Rolników nie zachwycały również ceny zboża i innych produktów na skupach – były o wiele niższe niż te zanotowane w ostatnich latach. Takie ceny i dodatkowo kiepska aura pogodowa nieustanie spędza sen z powiek wielu tysiącom polskich rolników, gdyż gospodarstwo rolne oraz dochody uzyskiwane z tego tytułu to często jedyne źródło utrzymania dla wielu polskich rodzin.

Zawód rolnik – trudna codzienność

Zawód rolnika polega przede wszystkim na uprawie ziemi – począwszy od jej przygotowania, obsianiu czy obsadzeniu oraz pielęgnacji wzrastających roślin, aż do zakończenia procesu ich wzrostu, a co tym idzie – zebraniu ich oraz odpowiedniemu przetworzeniu bądź sprzedaniu na skupie. Najczęściej rolnik prowadzi również jednocześnie hodowlę zwierząt (krów, świń, kur, kaczek, gęsi itd.). Taka dwustronna polityka rolna ma na celu zabezpieczenie rodziny rolnika oraz gospodarstwa w przypadku na przykład nieurodzaju bądź klęski żywiołowej, która zniszczy większość zbiorów. Jednoczesna hodowla zwierząt oraz uprawa woli zwiększa znacznie rentowność gospodarstwa rolnego, pozwala także stworzyć zamknięty krąg pomiędzy korzyściami płynącymi z obu tych czynności – na przykład obornik wykorzystywany jest do użyźniania gleby, a część zbiorów przeznaczana jest na paszę dla hodowanych zwierząt.

Raczej nikt (a już na pewno osoba związana z tą branżą, mieszkająca na wsi lub chociażby odwiedzająca dziadków czy inną rodzinę, która ma gospodarstwo rolne) nie ma wątpliwości, że praca rolnika jest trudna. Często też nie jest także doceniania przez innych. Przeciętny rolnik pracuje zazwyczaj cały rok. Nie ma też typowych letnich wakacji i czasu na urlop – lipiec i sierpień to najbardziej intensywny czas w większości gospodarstw rolnych, wtedy też mają miejsca żniwa oraz zbiór innych produktów uprawnych. Zawód rolnika związany jest z wieloma niedogodnościami, do których zalicza się przede wszystkim brak ustalonych godzin pracy – zazwyczaj każdy rolnik jest sam swoim szefem i pracuje na korzyść swojego gospodarstwa (najczęściej „zatrudniając” do tego resztę swojej rodziny). Mówi się, że na gospodarstwie zawsze jest coś do zrobienia – bez względu na porę roku, dzień tygodnia czy godzinę; rolnik wstaje wcześnie rano i kładzie się także dość późno, jeśli obowiązki mu na to pozwolą. I o ile jeszcze rośliny i uprawy mogą poczekać godzinę czy dwie, to hodowla zwierząt (która najczęściej w większości gospodarstw) także łączy się z rolnictwem – już nie. Zwierzęta wymagają ciągłej opieki i czuwania nad ich stanem zdrowia, sprzątaniem obornika, regularnym karmieniem, wyprowadzaniem na łąkę i pastwiska, a w przypadku krów– dojeniem rano i wieczorem; od kur i kaczek trzeba zbierać jajka oraz dbać o szereg innych aspektów związanych z dobrym bytowaniem hodowlanych zwierząt. Oprócz tego rolnik musi utrzymać w czystości całe gospodarstwo oraz zająć się obrobieniem nie tylko produkowanych towarów, ale także zapewnieniem im odpowiedniego rynku zbytu. Dodatkowo należy także zadbać o konserwację używanych sprzętów oraz ich ewentualną naprawę, co także zajmuje sporo czasu i wymaga pracy.

Praca rolnika to przede wszystkim czysta praca fizyczna. Jak z każdą inną pracą tego typu wiążę się z nią dużo niebezpieczeństw, wynikających z nieostrożności, przemęczenia czy zbyt automatycznego podejścia do pracy. Bardzo często dochodzi do nieszczęśliwych wypadków podczas pracy z maszynami rolniczymi oraz podczas żniw – począwszy od zmiażdżeń kończyn i konieczności ich amputacji, po szereg innych dolegliwości powstałych na wskutek nagłych i niespodziewanych incydentów. U rolnika dolegliwości fizyczne następują także w wyniku zwykłej, codziennej pracy – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji (na przykład podczas zbiorów), dźwiganie ciężarów i ogólnie zbyt duży wysiłek fizyczny prowadzą często do obniżenia sprawności i chociażby problemów z kręgosłupem czy żylakami.

Praca rolnika jest także uzależniona od wielu aspektów niezależnych od samego rolnika. Jednym z nich jest przede wszystkim pogoda. Nikt nie potrafi przewidzieć jaka będzie aura w danym roku i jak odpowiednio zarządzić pracą na roli oraz chociażby czasem żniw. Nikt też nie powie czy w danym roku zbiory będą korzystne i wielkie dla gospodarstwa, czy też niekorzystana pogoda (deszcz bądź fala upałów) doszczętnie zniszczy większość plonów. Kolejnym czynnikiem jest na przykład inwazja szkodników bądź zaraza – zdarzają się lata, kiedy praktycznie całe zbiory są niszczone przez takie czynniki, odporne na działanie oprysków czy stosowanych środków owadobójczych. Te aspekty znacznie wpływają na pracę rolnika oraz komfort psychiczny większości z nich.

Dobry rolnik to wykształcony rolnik, który nieustannie inwestuje

Minęły już czasy, kiedy słowo „rolnik” kojarzyło się większości z osobą żyjącą na wsi, bez szerszych perspektyw i głębszych planów na przyszłość. Rolnik to już nie osoba hodująca kilka krówek oraz kur i zajmująca się uprawą skrawka ziemi – obecnie większość rolników to osoby wykształcone w tym kierunku (po szkole czy studiach rolniczych), które zajmują się rolnictwem z pasją i wielkim zamiłowaniem. Większość dzisiejszych rolników to osoby niezwykle wszechstronne i przedsiębiorcze, nastawione na ciągły rozwój – tylko takie osoby i gospodarstwa są w stanie odnieść wielki sukces, posiadać siłę wybicia się ponad inne i przynoszące adekwatne do poświęconego czasu i włożonego wysiłku – efekty. Taki rolnik posiada ogromną wiedzę nie tylko o sferze, którą się bezpośrednio zajmuje – czyli o uprawie roli oraz hodowli zwierząt, ale także o zmieniającym się wciąż i rozwijającym rynkiem rolnym. Ma także świadomość nieuchronnych zmian zachodzących w polityce rolnej oraz rynkach zbytu – tak aby wiedzieć jak prowadzić swoje gospodarstwo, co zmienić, a w co inwestować dalej.

Współczesny rolnik powinien być także dobrym ekonomista. I nie chodzi tu tylko o planowanie i realizację budżetu gospodarstwa i kontrolę bieżących wydatków oraz dochodów, ale także o długoterminowe inwestycje i finansowanie potrzebnych zmian. Każde gospodarstwo powinno posiadać chociaż małe zabezpieczenie finansowe na sytuację nieurodzaju czy klęski żywiołowej, która zniszczy większość zbiorów. W większości gospodarstw rolnych w Polsce jednak często o takie oszczędności, zazwyczaj duża część posiadanych pieniędzy to tak zwany kapitał zamrożony – w postaci zwierząt, paszy dla nich, preparatów do roślin, maszyn rolniczych i wielu innych rzeczy, które są potrzebne by gospodarstwo dobrze funkcjonowało. Zarobione na bieżąco pieniądze są po chwili znów w obrocie i tak ciągle. Zastrzyk gotówki trafia się zazwyczaj po żniwach czy sprzedaży zwierząt, ale nie jest on na tyle duży by móc rozpocząć wymagane inwestycje. Wielu rolników dlatego zastanawia się jak uwzględnić w swoim biznesplanie na dany rok zmianę maszyn rolniczych czy inne potężne inwestycję, na przykład przebudowę części istniejącego już gospodarstwa bądź przybudowanie kolejnego budynku gospodarczego. Brak wprowadzania zmian oraz inwestycji często pogrąża gospodarstwo w ruinie i sprawia, że znacznie odstaje ono w wynikach oraz dochodach od bardziej zmechanizowanych i nowoczesnych gospodarstw rolnych. W takich sytuacjach często dla rolnika kredyt to jedyne rozsądne rozwiązanie – w tej kwestii powstaje jednak wiele wątpliwości co do spełnienia warunków wymaganych przez daną firmę kredytową bądź bank oraz jak pogodzić spłatę zobowiązania z często niepewnymi dochodami płynącymi z gospodarstwa rolnego, które są uzależnione od wielu czynników, zazwyczaj takich na które rolnik nie ma wpływu (pogoda w danym roku, ceny zboża na skupie i wiele innych). Najlepszym rozwiązaniem jest w takich sytuacjach znalezienie firmy oferującej pomoc finansową, właśnie specjalnie przygotowaną z myślą o rolnikach i ze znajomością branży rolniczej. Taką ofertę można znaleźć między innymi na stronie www.dlarolnikakredyt.pl dla której wsparcie dla rolnika to główna misja, a rozwój polskich gospodarstw rolnych to najważniejsza inwestycja. Oferta kredytowa została przygotowana specjalnie pod rolników i dzięki swoim warunkom jest przyjazna dla każdej osoby, która utrzymuje się bezpośrednio z uprawy roli oraz hodowli zwierząt. Fachowcy przygotują indywidualny konspekt wsparcia finansowego dla każdego rolnika, które pozwoli na zakup nowoczesnych maszyn rolniczych, przebudowę (bądź rozbudowę) gospodarstwa rolnego, a także wszystkie inne działania związane z polepszeniem funkcjonowania oraz rentowności gospodarstwa każdego rolnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments